Arpenaz 3 Fresh & Black Çadır İncelemesi

Arpenaz 3 Fresh&Black Nasıl Bir Çadır

Arpenaz 3 Fresh & Black kuşkusuz biz kampçıların büyük çoğunluğunun memnun olduğu bir çadırdır. Kampçıların milli çadırı denildiğinde fresh&black serisi ön planda gelir. Decathlon mağazaları tarafından piyasaya sürülen bu çadırın doğru ve yanlış kullanımlarından dolayı karşımıza çıkan birçok sorunu sizler için masaya yatırıyorum.

Arpenaz 3 Fresh & Black Çadır Kurulumu

Birçok çadır ile aynı mantık ile kurulmaktadır. Son derece kolay kuruluma sahip olan Arpenaz 3 Fresh & Black serisi, çadır zemin brandası, üst branda, poller ve kazıklardan oluşmaktadır.

Pollerleri birleştirdiğinizde dikkat etmeniz gereken şey polerin en son kalan kısmını zemin brandasındaki demire geçirirken içerisinde herhangi bir çamur olmamasıdır. Eğer çamur birikmişse tam olarak oturmayacak ve brandayı gerdiğinizde kancaları halkalara erişmeyecektir.

Arpenaz 3 Fresh & Black Teknik Özellikleri

Çadır teknik özellikler olarak baktığımızda 3 kişilik olarak bilinir. Fakat 3 kişinin aynı çadırda kalması zordur. 190cm genişliğinde olan çadır 3 tane matın yan yana koyulması ile hesaplanır. Yani 60cm genişliğindeki standart matlardan 3 tane yanyana koyarsanız 180CM yapar. 10cm boşlukta çadırın sağ ve sol taraflarındaki açı ile kaybolur. Dolayısıyla Arpenaz 3 Fresh & Black aslında 3 kişinin konforunu sağlamaz. İdeal kişi sayısı 1 veya 2’dir.
Quechua Arpenaz 3 Fresh & Black
 • Ağırlık : 3.2kg
 • Boyut : 190 X 200
 • Yükseklik : 121cm
 • Kılıf boyutu: 57 X 16 X 16 cm
 • Litresi : 14.6lt
 • Su Geçirmezlik : 4 saat boyunca 200L/m²/sa su. 2000 mm kalınlığında PU kaplama polyester dış tente,120 g/m² polietilen zemin matı, ısıyla yapıştırılmış su sızdırmaz dikişler. Dış tentenin altında yer alan odanın nefes alan polyester bileşeni sayesinde dış tentenin iç yüzeyinde biriken su damlalarının rutubet oluşturması önlenir.
 • Rüzgar Testi : 40 km/sa hızla esen (5 şiddetinde)

Arpenaz 3 Fresh & Black Nasıl Bir Çadır?

Decathlon mağazalarının bugüne dek piyasaya sürdüğü en iyi ve en çok tutulan modellerinden birisidir. Çadırın üst brandasının teflon kaplama olması yaz aylarında güneşi, kış aylarında ise soğuğu önemli ölçüde kesmektedir. Ayrıca ışığa karşıda son derece etkili bir çadırdır. Yoğun yağış altında da önemli derecede performans sergilemektedir. Arpenaz 3 Fresh & Black yorumları arasında her ne kadar kötü deneyimlerden bahsediliyor olsa da bu çadırın haketmediğini söyleyebilirim.

 • Arpenaz 3 Fresh & Black Fiyat Performansı : Öncelikle piyasa ürünü ile kıyaslamamak gerektiğini belirtmekte fayda var. 19 yıllık kamp serüvenimde birçok marka ve kalitede çadır kullandım. Fiyat olarak bir tık yüksek belki ama sunduğu Decathlon müşteri hizmetleri kalitesi, ürüne verilen garanti hiçbir mağaza kadar kaliteli değil. Geçtiğimiz yılın sonuna kadar liste fiyatı 399.99₺ olan fiyatı 2019 itibariyle 449.99 ₺’ye yükselmişti. Bir süre bu fiyat etiketi ile satışa sunulan ürün Decathlon şikayet bildirimleri sonrasında yeniden 399.99₺ ‘den satışa sunulmaya başlandı. Mevcut fiyatını iyi bir şekilde karşıladığını söyleyebilirim.
 • Arpenaz 3 Fresh & Black Yaz Performansı : Sıcak havalarda güneşi kesen teflon kaplaması ile sıcaklık seviyesini düşürüyor. Ama yoğun güneş altında da sauna etkisi yaratıyor. Diğer şeffaf çadırlar ile elbette kıyaslanamaz. Bu yüzden gölge alanlara kurmanız sizin avantajınıza olacaktır. Bahar aylarında istediğiniz gibi kurun çadırınızı!
 • Arpenaz 3 Fresh & Black Kış Performansı : Öncelikle belirtmek gerekirse kış çadırı değil fakat kullanılabilir. Çadırın 200L/m²/sa suya dayanıklı olması yağışa karşı direncinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bardaktan boşalsa da hiçbir şey olmayacaktır! Yoğun kar yağışında ise çadırın brandası birçok marka çadırın brandası gibi donarak kalıplaşmıyor. Bu da iyi bir avantaj!  Her ne kadar 4 mevsim olmasa da çok ciddi derecede kışında kullanılabilir.

Arpenaz 3 Fresh&Black Kışlık mı

 • Arpenaz 3 Fresh & Black Rüzgar ve Yağış Performansı : Rüzgar yağışlardan çok daha tehlikelidir. Eğer yoğun rüzgar altında yağışta varsa vay halinize! Arpenaz 3 F&B bu konuda ne kadar başarılı? Yoğun rüzgar altında çadırınızı en başındaki kurulumda da belirttiğim gibi pollerlerin ucundaki pislikleri temizleyin. Branda gerilirken açıyı kaybetmemiş olursunuz. Bu da 5 şiddetinde yani 40km ile esen bir rüzgara karşı sizi koruyacaktır. Eğer yoğun bir rüzgar altındaysanız hava karlıysa mutlak suretle çadırınızı kar içerisini kazarak yerleştirin. Etraftan gelen rüzgarları minimuma indirirsiniz. Doğal şartlarda da etrafı kapatacak birşeyler bulmanız faydanıza. Ülkemiz şartlarında her zaman böyle çetin şartlar ile karşılaşmayacağınız için çadırın dört bir tarafından ipler ile zemine kazıklayın. Ayrıca rüzgar alttan girdiğinde çadırınızı havalandıracaktır. Bunun için beyaz brandanın etrafını kar yada toprak ile çevirin! Bu şiddetin boyutu artsada sizi önemli bir ölçüde koruyacaktır.

Arpenaz 3 Fresh&Black Şikayetleri

ARPENAZ 3 F&B AVANTAJLARI ARPENAZ 3 F&B DEZAVANTAJLARI
Işığı Geçirmiyor Yüksek Rüzgara Karşı Dayanıksız
Su Geçirmiyor Bagaj Yok
Geniş Çadır Hava Sirkülasyonu Zayıf
Sağlam Branda 4 Mevsim Değil

 

Arpenaz 3 Fresh&Black Yorumları

Çok ciddi bir kitleye hitap eden Arpenaz 3 biz kampçıların milli çadırı olmayı başardı. Her kamp alanında birçok kişinin bu çadırı kullandığını görebiliriz. Ayrıca Arpenaz 3 Fresh&Black yorumları olarak iyi şeyler duyarız. Arada kötü olduğunu belirtenlerde var. Fakat şundan eminim ki o kötü yorumlamaların birçoğu bilinçli bir kullanıcı olarak yapılmıyor. Ürün yanlış yada eksik kullanımından dolayı beklenen randımanı vermeyebilir. Pollerleri yere kazık niyetine çakmaya çalışanı da gördüm.

Arpenaz 3 Fresh&Black Şikayetleri

Decathlon markası olduğu için ilk olarak sitede yer alan şikayetleri değerlendirmek gerekir.

Arpenaz 3 Fresh & Black Şikayetleri

6 yorumdan 2 tanesini sizler için ayıkladım. Yanlış kullanımı yada fabrikasyon hatalarını düşünmeden yapılan iki şikayet. Ürün kapılarında tül var. Eğer yoksa fabrikasyon bir hatadır ve birebir değişim yapılıyor. Üst brandayı örtmediğimiz zaman iç astarı hava alan kumaştan imal edilmiştir. Püfür püfür esmeyecektir ama esen havada da serin tutacaktır.

Arpenaz 3 Fresh&Black şikayet konuları arasında en fazla şikayet havalandırmanın yetersizliğidir. Ürünün havalandırması yetersiz. Bunu biraz olsun iyi hale getirmek için çadırı iyi bir şekilde gerdirmeniz gerekir. Eğer çok fazla sıcaksa tülü kapatıp dış brandayı yanlara sabitleyebilirsiniz. Böylelikle içerisi son derece havadar olacaktır. Ürünün yaz aylarında da çok sıcak olduğu bir diğer şikayet konusu. Yönlendirmeyi yapan yanlış yapmış. Hiçbir şekilde yazın serin kalabileceğiniz, sabah uyandığınızda güneşin sauna etkisinden kendinizi kurtaracağınız bir çadır yoktur. Brandalar genellikle dandik tekstil materyallerinden yada paraşüt kumaşından yapılmaktadır. Emin olun ki klima etkisi yapan bir çadır modeli yoktur!

Rotasız Gezgin

Doğa ile içiçe ilk tanışmam 1999 yılında gerçekleşti. Duyduğum büyük hazzı yaklaşık 20 yıldır sürdürürken elde ettiğim kamp, gezi, seyahat, araştırma, keşif gibi deneyimleri sizlerle paylaşmak adına buradayım. Keşfettiğim, bildiğim rehber ve haritalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.