Burdur Arkeoloji Müzesi – Gezilecek Yerler

Burdur Arkeoloji Müzesi Nasıl Giderim İletişim

Burdur, ülkemizin gölller bölgesi olarak bilinen güneybatı Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Denizli’nin batısında, güneybatısında Muğla, Antalya’nın güneyinde yer almaktadır. Burdur müzesi şehrin göbeğinde yer almaktadır. Mayıs 2019 ‘da ziyaret ettiğim müzeden sizlere bilgiler vermek isterim.

Burdur Müzesi İletişim

Adres : Özgür Mh. Halk Pazarı Cd. No:3 BURDUR
Telefon :  +90 (248)-233-10-42
Fax : +90 (248)-233-87-63
E-Posta : burdurmuzesi@kultur.gov.tr
Çalışma Saatleri Yaz :  15 Nisan – 01 Ekim – 09:00 19:00
Çalışma Saatleri Kış : 02 Ekim – 14 Nisan – 08:30 – 17:30
Turizm Türü : Kültür Turizmi
Burdur Müze Giriş Ücreti :  6₺ (Müze Kart Geçerli)

Burdur Müzesi Nerede Nasıl Giderim

Şehrin tam göbeğinde bulunan müze kime sorsanız gösterilecek kadar merkezi ve kolay bir konumdadır. Burdur Gazi Caddesi üzerinde yer alan müze 1965 yılında faaliyetlerine başlamış, 2001 yılında ise düzenlenmiştir. Şehir merkezinin neresinde olursanız olun yaklaşık 10dk yürüme mesafesindedir. Ufak bir şehir merkezi olan Burdur müzesi tarihi ile göz kamaştırıyor.

Burdur Müzesi Tarihçesi

Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri, Boubon, Kibyra ve Sagalassos bölgelerinde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan 60.000’den fazla kültür varlığına sahip eseri ile Türkiye’nin en önemli Arkeoloji müzelerinden birisidir. Türkiye’nin neredeyse her yerinde tüm arkeoloji müzelerinde yer alan eserlerin birbirlerine benzerliği dikkat çeker. Fakat Burdur Arkeoloji Müzesi diğer müzelerden biraz daha fazla albenisi olan, dikkat çeken eserleri ile karşımıza çıkıyor. Üç bölümden oluşan müzenin birinci bölümü Sagalassos Antik Kenti kazılarında çıkan eserler, buluntular ile ziyaretçilerini karşılıyor. İkinci bölümde ise giriş katıdır. Üst katta Neolitik ile Erken Kalkolitik Çağlara ait buluntular ile eski tunç çağı buluntuları bulunmaktadır. Roma’nın en iyi imparatorları olarak bilinen Hadriani ve Marcus Auralius heykellerinin bolca karşımıza çıkmasından ziyade, heykellerin titiz bir çalışmadan geçerek, az deformasyon ile sergi edilmesidir. Genelde kafasız heykeller karşımıza çıkar. Boyun kısımlarının ince olmasından dolayı hep kırılmıştır. Burada ise sapa sağlam onlarca heykel duruyor. Ayrıca Burdur Müzesi, 2008 yılında “Gezilip Görülmeye Değer Müze” ödülünü alan müzedir!

Burdur Müzesi Foto Galeri

Burdur Müzesi fotoğrafları Rotasız Gezgin (Emrah İlhan) tarafından çekilmiş olup, InterTurkey kullanımına sunulmuştur. Görsellerin izinsiz kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması yasaktır.

Burdur Müzesi Giriş Ücreti

Kültür Bakanlığı bünyesinde bulunan müzeye giriş ücretlidir. Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Burdur Müzesi giriş ücreti 6₺ olarak belirlenmiştir. Kültür Turizmi olarak Burdur Merkez Konak mahallesi tarafında bulunan müze ayrıca Burdur gezilecek, görülecek yerler arasında yerini alıyor. Ayrıca Müze Kartı geçen müzeler arasında da yerini almaktadır.

Burdur Müzesi Çalışma Saatleri

Yaz ve Kış saatleri uygulaması olan müzenin açılış, kapanış saatleri dönemsel olarak değişir. 15 Nisan – 01 Ekim arasında sabah 09:00 ‘da açılan müze akşam 19:00 ‘da kapanmaktadır. 02 Ekim – 14 Nisan tarihlerinde ise kış sezonu uygulaması uygulanmaktadır. Bu yüzden açılış saati 08:30 ‘dur. Kapanış ise 17:30 ‘dur. Burdur müzesi açılış saatleri bu şekilde bütün yıl tatilsiz sürmektedir.

Burdur Müzesi ayrıca engelli vatandaşlar için rampa ile giriş çıkışları bulunan bir müzedir. Üst kata çıkabilmek için engelli asansörü ve engelli wc bulunmaktadır. Yaşadığınız sorun yada şikayetlerinizi Burdur Müzesi iletişim bilgileri üzerinden şikayet olarak iletebilir, önerilerinizi belirtebilirsiniz.

Burdur Arkeoloji Müzesi Rotasız Gezgin 4Burdur Müzesi Nasıl Bir Yer

Müze hakkında kişisel olarak sizlere aktarabileceğim bilgiler eğer bu bölgeye gittiyseniz ve Arkeolojiye ilginiz varsa muhakkak görün. Son derece güzel ve bakımlı olan müze gerçek anlamda ödülü hak etmiş. Taş her yerde taştır mantığı ile gitmenizi önermiyorum! Burdur Müzesi güvenlik sorumlusu Koray bey tarafından müze hakkında tarihi bilgiler aldık. Sadece bir güvenlik görevlisi olarak görmeyin. Müze’de çalışmanın faydası olsa gerek son derece bilgi edinmiş ve elinden geldiğince yardımcı oluyor. Ayrıca Burdur Arkeoloji Müzesi tarihçesi ile ilgili ve Burdur gezi haritası sizlere veriyor. Ama bu broşür ve haritaları okumak için değilde, göz gezdirip kapıda yere atanlardan son derece rahatsız. Biz gezginler için sunulan imkanları lütfen ziyan etmeyelim! Gezgin bir vatandaş olarak Burdur müzesi yorumları olarak sizlere kaynak sunmaya çalıştım. Umuyorum faydası olmuştur.

Rotasız Gezgin

Doğa ile içiçe ilk tanışmam 1999 yılında gerçekleşti. Duyduğum büyük hazzı yaklaşık 20 yıldır sürdürürken elde ettiğim kamp, gezi, seyahat, araştırma, keşif gibi deneyimleri sizlerle paylaşmak adına buradayım. Keşfettiğim, bildiğim rehber ve haritalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

6 thoughts on “Burdur Arkeoloji Müzesi – Gezilecek Yerler

 • 24 Mayıs 2019 tarihinde, saat 21:01
  Permalink

  Burdur müzesi tarihini daha önce araştırmıştım sonra da gittim. Son derece güzel ve görülmesi gereken bir yer. Eğer Arkeoloji müzelerine ilginiz varsa Burdur ziyaretinizde gidip görmenizi öneririm.

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2019 tarihinde, saat 21:01
  Permalink

  Yine her zaman olduğu gibi faydalı bir paylaşım. Lütfen bizlere sunulan broşürleri, haritaları çöpe atmayın! Burdur müzesi ziyaret edeceğim yerler arasında artık. Gitmişken Koray beye de selamlar iletirim

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2019 tarihinde, saat 21:08
  Permalink

  Müzelerin ücretli olması üzücü

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2019 tarihinde, saat 21:13
  Permalink

  Daha önce gitmedim ama gerçekten merak uyandırdı. Yolum Burdur’a düştüğünde kesinlikle gideceğim. Verimli bilgiler için teşekkürler 🙏🏼

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2019 tarihinde, saat 21:30
  Permalink

  Waww harika bi müze gittiğimde kesin gezecegim;)

  Yanıtla
 • 25 Mayıs 2019 tarihinde, saat 00:55
  Permalink

  Görmek isteyeceğimiz ancak bir türlü fırsat bulamadığımız yerlerın cokluğu bizi üzüyor umarım yolumuz düşer birgün ☺️

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir