İlk Kampta Ekipman Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? – Püf Noktalar!

İlk Defa Kamp Yapanlar Ekipman Seçimi

İlk defa kamp yapmayı planlayanların bilgi ve deneyim eksikliği ile karşımıza çıkan birinci soru kamp yapmayı planlıyoruz nasıl bir ekipman ile başlamak gerekir sorusu. Elbette ekipman konusunda herkes aynı şeyleri söyler. Çadır, mat ve uyku tulumu. Peki bu ekipmanlar yeterli mi yoksa dahası var mı? Sizler için yaklaşık 20 yıllık deneyimimi ve kullandığım geniş ölçekli ekipmanları baz alarak bu yazımı hazırladım.

Kampçı Kime Denir? Ben Kampçı mıyım?

Günümüzde birçok ücretsiz kamp alanının çöplüğe dönmüş olduğunu görürüz. Bu sadece günü birlikçilerin marifeti değildir. Aynı zamanda çadır kuranların bir çoğunun bu çöplükte payının olduğunu biliyoruz. Bu yüzden ilk olarak kendinize ben kampçı mıyım sorusunu sormanız gerekir. Her çadır kurana kampçı denilmez. Eğer kendinize kampçı diyecekseniz birinci kural çevreye, doğaya, hayvanlara, toprağa, gökyüzüne, denize, karaya, kaya parçasına, ağaçlara aklınıza gelebilecek bütün doğaya ait şeylere saygı duymalı, korumalı ve kirletmemelisiniz. Ayrıca çevresel faktörler arasında insanlarda vardır! Yani bir kampçı sadece çadır kurmaz! Bir bütün halinde kendisini çevresindekilere sevdiren, bilgi aşılayan, tabiatı sevdirenlere denir. Bunlar genel bilinmesi gerekenler. Detaylandırmak için kitap dahi yazabilirim! Temel kuralları öğrendiğinizi varsayarak ekipman konusuna geçiyorum.

NOT: Üst paragrafı anladıysanız çöp poşetinden bahsetmeye gerek yok! Sigara kullananlarda pet şişeyi keserek küllük yapabilir!

Kamp Yapmak İçin Gereken Temel Ekipmanlar Nelerdir?

Elbette çadır, mat ve uyku tulumu 3 ana ekipmandır. Bu ekipmanların yanı sıra el feneri muhakkak olması gereken bir ekipmandır. Bunların haricinde kullanmanız gereken ekipman seçimi sadece sizin nasıl bir kamp yapacağınız ile alakalıdır. Eğer evden sandviç hazırlayıp götürdüyseniz veya hazır yiyecek aldıysanız (dürüm, pizza vb.) kamp mutfağı ekipmanları ihtiyacınız olmaz! Eğer yemek pişirecekseniz de mutlak suretle yapmayı planladığınız yemeği yapabileceğiniz tencere, tava, kaşık, bıçak gibi ekipmanlarınızı ayarlarsınız. Yemek işini kendiniz halledecekseniz bu kez karşımıza ne şekilde pişireceğimiz gelir. Ateş yakmayacak yada yakılmayacak bir bölgedeysek kartuş (kamp tüpü) ve başlığı olması gerekir. Eğer ateşi kendimiz yakacaksak testere ve balta ihtiyacımız olacaktır. Ayrıca bu kamp ekipmanlarını koyacağınız bir kampçı çantasına ihtiyacınız vardır.

Temel Kamp Ekipmanları Nelerdir

Farkındaysanız yapacağımız kamp ve kafamızdaki kamp planlamasına göre ekipmanlar değişmekte yada artmaktadır. Bu yüzden edindiğiniz birçok bilgi eksik veya yanlıştır. Kısaca başlıklar halinde paylaşmak gerekirse,

 • TEMEL KAMP EKİPMANLARI : Olmazsa olmaz, kamp yapılmaz diyeceğiniz 3 temel ekipman çadır, mat, uyku tulumu ve el feneri.
 • YEMEĞİ KENDİNİZ YAPACAKSANIZ : Yemeği ben kendim kamp ortamında yapacağım diyorsanız kampta kullanılacak mutfak ekipmanları almanız gerekir. Tencere, tava, kaşık, çatal, tabak, bıçak temel ekipmanlardır. Ateş yakmayacaksanız kartuş+başlık almalısınız. Eğer ateş yakacaksanız testere ve balta çok gerekli olmasa da, temel ihtiyaç haline dönüşebiliyor. (Bölgeye göre değişir)

Nasıl Bir Çadır Almalıyım? Neye Dikkat Etmeliyim?

Gruplarımızda veya çeşitli forum, blog gibi yerlerde hep aynı sorular ve cevaplar karşımıza çıkar. Herkes genelde kendi kullandığını önerirken gözden kaçan püf noktalar sorusuna yanıt bulmaya çalışan kişiyi yanlış yönlendirir. Yanlış yönlenen kişi yanlış ekipman seçer ve bir sonraki soru soran kişiye yanlış bilgi sunar. Çadır alırken dikkat edilmesi gereken püf nokta şudur. Öncelikle kendinize ”ben nerede kamp atacağım” sorusunu sormalısınız. Ve bu yönde bilgi edinmelisiniz. Yoksa %90 karşınıza çıkacak cevap Arpenaz 3 Fresh & Black al kafan rahat olsun olacaktır.

Çadır seçerken kamp yapacağınız bölgenin iklim ve coğrafi durumu çok önemlidir. Örneğin ormanda ağaçların arasında kamp atacaksanız piyasada ki en dandik çadırı bile kullanabilirsiniz. Bu çadırla üzeri ağaç gibi çevresel faktörlerle kaplanmamış yerlerde kullanamazsınız. Örneğin plaj yada ağaç olmayan bölgelerde kullanılmaz. Sabah erken saatlerde sıcağı ciddi ölçüde görürsünüz. Ben zaten sabahın ilk ışığı ile uyanıyorum diyorsanız sorun yok.

Ben öyle bir çadır almak istiyorum ki yaz, kış, bahar aylarında, ormanda, koylarda, plajda her yerde kullanabileceğim bir çadır istiyorum derseniz bu kez karşımıza 4 mevsimlik çadır yada 5 mevsimlik çadır seçeneği gelir. Eğer tecrübe varsa sonbahar iklimine uygun çadırlar da kullanılabilir. Örneğin 5.mevsim olan karakış bizlere çok denk gelmez. Eğer denk gelirse hiçbir çadır zaten Türkiye şartlarında dayanıklı değildir! 1.5m yüksekliğinde bir çadır yoğun kar yağışında zaten karlar altında kalır ve yolunuz kapanır! Bizzat yaşadığım bir durumdur. Köstebek gibi tünel kazmak zorunda kalırsınız. 4 mevsim üzerinden giderseniz -17 ‘de, yoğun kar ve tipi altında kullandığım Arpenaz 3 Fresh Black Çadır profesyonel tutumum sayesinde rahat bir kamp yapmama yardımcı oldu. Eğer bu çadır hakkında teknik ve kullanım detaylarımı okumak isterseniz Arpenaz 3 Fresh & Black İnceleme makalemi okuyabilirsiniz. Çadır tercih ederken unutmamanız gereken en temel bilgi ise çadır bir konaklama aracı değil, çevresel faktörlerden (yağış, güneş, böcek, sinek vb.) korunmak içindir! Ayrıca soğuk ve sıcaktan da korunmamızı önemli ölçüde sağlar.

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku tulumu yapacağımız kampın yine iklim şartlarıyla alakalıdır. Tercihimizi yaparken nerede kullanacağımız önemlidir. Örneğin güneyde yaz vakti yapacağınız bir kamp için -28 Husky Anapurna tulum yada -12 Husky Magnum kullanmanıza gerek yok. Yaz aylarında zaten sıcak bir iklim olacağından +10 herhangi bir uyku tulumu işinizi görecektir. Uyku tulumları genelde elyaf, sentetik veya kaz tüyünden yapıldığı için yaz aylarında sizi terletecektir. Dolayısıyla yaz ayında uyku tulumu yerine bir polar battaniye dahi yeterli gelecektir. Uyku tulumu alırken dikkat edeceğiniz 2 temel konu vardır. Dereceleri ve cinsiyetiniz.

 • Uyku Tulumu Dereceleri Neyi İfade Eder? : Uyku tulumlarında 3 farklı derece vardır. Önerilen derece, konfor ve extreme (alt limit) olarak karşımıza çıkar. Bu dereceleri daha iyi anlamanız için şöyle bir örnek verebilirim.
  Önerilen Derece : 0 , Konfor : -12 , Extreme (Alt limit) : -28 Bu üç derece şu anlama gelir. Bu uyku tulumu 0 derecede maksimum rahatlık olarak dizayn edilmiştir. -12 dereceye kadar soğuk hissetmeden konforlu bir uyku çekebilirsiniz. Yapılan testlerde -28 dereceye kadar donmazsınız ama soğuk hissedilebilir. -28 sonrası için donmalar yaşanabilir.

Mat Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mat uyku tulumunun altına sermek için kullanılır. Şişme yatak dahi kullanıyorsanız gereklidir. Ben şişme yatak kullanıyorum mat ihtiyacım yok diyorsanız yanılıyorsunuz. Mat zemin rahatlığı sağlamak için değil, zeminin soğuğunu azaltmak için kullanılır. Bir laf vardır. Yere uzanma seni çeker diye. Buradaki zemin soğukluğundan bahsedilir. Yaz, kış demeden zemin hep soğuktur ve uyku halindeyken düşen vücut ısımız zeminin soğuğunu direk çeker. Bu yüzden mat döşek dahi serseniz gereklidir. Çadır altına sereceğiniz muşamba bile zemin soğukluğunu azaltır. Matlar genelde sıcak ve soğukta kalıp haline gelir, düzeltmesi zor olur. Ben Domyos 500 pilates matı kullanıyorum. 15mm kalınlığında, kalıplaşma sorunu olmayan bir mattır. Piyasada ortalama 85-150 arasında benzer matlar bulabilirsiniz.

Kamp Mutfak Ekipmanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak ekipmanları son derece dikkat edilmesi gereken konulardır. Özellikle kartuş kullanan ve araçsız kamp yapanlar için çok önemli bir konudur. Kamp mutfak ekipmanı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etkenler hacim ve ağırlıktır. Çantalarımızda çok fazla yer kapladığı için olabildiğince portatif ürünlere yönelmeliyiz. Örneğin katlanabilir saplı tava bizleri hazırlık aşamasında çok rahatlatır. Alüminyum ürün seçimi ise bizleri ağırlıktan kurtarır. Ayrıca granit yada çelik eşyalara göre daha çabuk ısınır ve pişer. Kartuş kullanıyorsanız mutlak suretle alüminyum kamp mutfağı ekipmanları kullanmalısınız! Decathlon ve benzeri kamp ekipmanı satan mağazalar genellikle içiçe geçmeli, portatif saplı kamp ekipmanları satmaktadır. Piyasada ortalama 80-100 lira gibi alt fiyatlardan temin edilebiliyor. Eğer çay, kahve yada yemek için su ısıtmanız gerekiyorsa yine aynı şekilde alüminyum demlikler tercih etmelisiniz.

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp ekipmanlarının tamamını koymamız gereken bir çanta ihtiyaçların en başında gelir. Kamp çantaları litre bazında karşımıza çıkar. Kamp çantası kaç litre olmalı sorusuyla başlamak gerekirse. Temel ihtiyaçlarınızı koyabileceğiniz sırt çantası 50lt ‘dir. Bunun yanısıra önemli olan diğer konu yine nasıl kamp yapacağınızdır. Eğer uzun süreli bir kamp planıysa kıyafetlerinizin kaplayacağı yer, ilk yardım çantası gibi ekstra ihtiyaçlar çıkar. 60 lt böyle bir durumda işinizi görür. Uzun süreli ve yanınızda erzak taşımanız gereken bir durum olacaksa 70 lt çanta sizi rahatlatır. Çanta büyüdükçe ağırlığın artacağını unutmayın. Çok ciddi artış olmayacak fakat yolda yürürken bunun ağırlığını hissedersiniz. Nasıl bir sırt çantası almalıyım sorusunun yanıtı sizin planlarınız ile doğru orantılıdır. Uzun yıllardır dayanıklılık konusunda performansını kanıtlamış en iyi kamp, trekking yada hiking çantaları Decathlon tarafından piyasaya sunulmuş Quechua çantalarıdır. En iyisi belki biraz iddialı ama fiyat, müşteri memnuniyeti, garanti gibi önemli kriterleri koyduğumuzda piyasanın en iyisi diyebilirim.

Ekstra Kamp Ekipmanları Nelerdir?

Yukarıdaki ekipmanların yanı sıra ekstra birçok ekipman vardır. Örneğin keyfinize düşkünseniz bu ekipmanlar artar. Mesela bir kamp sandalyesi olmazsa olmaz diyeceğimiz önemli bir keyiftir. Benim en sevdiğim ekipmanımdır. Su için plastik sıcakta koku yapacağından alüminyum mataralar idealdir. Sıcak içecekler soğumasın, soğuk içecekler ısınmasın diyorsanız termos olmalı. Çanta yırtılması, kopması durumunda işinize yarayacak ipler, kamp çantası aksesuarları olarak bulabileceğiniz tokalı perlon son derece önemlidir. Odun toplamak için balta ve testere bölgeye göreye ihtiyaç duyulabilir. Çok ihtiyaç olmasa da kamp yastığı tercih edilebilir. Ben sırt çantamı kafamın altına koymayı tercih ediyorum. Acil bir durumda ihtiyacınız olacak düdük ve kamp için ilkyardım çantası önemli derecede ihtiyaçtır. Temel ihtiyaç olarak düşünülebilir! Katlanabilir kürek kışın kar kazmak için ihtiyaç duyulan bir ekipmandır. Yada yağmurlu bir dönemde çadır etrafına su yolu kazmak için. Bunların dışında ekstra olarak pusula, yedek piller, powerbank, yağmurluk, baton, karabina gibi ekipmanlarda ihtiyaç duyulabilecek ekipmanlardır. Ayrıca iklim şartlarına göre termal içlikler, kıyafetler doğru seçilmelidir.

Kamp Malzemeleri Listesi

Sizler için uzun yıllardır elde ettiğim deneyimlerden yola çıkarak çok önemli detaylar verdiğimi biliyorum. Bu temel bilgiler zaman içerisinde kafanızda yer edinecek ve ezberleyeceksiniz. Tıpkı bu yazıyı hazırlarken tamamen deneyimlerimi kafamda canlandırarak yazdığım gibi. Zamanı geldiğinde sizde hiçbir yerden bilgi kopyalamadan, bilgilerinizin kopyalanmasını, dağıtılmasını sağlayacaksınız. Ekipman seçimi hakkında doğru karar tamamen sizsiniz! Böyle bir konu için kimseye ihtiyacınız yoktur! Profesyonel destek almak, bana ulaşmak, fikir edinmek için bu yazıma yorum yapabilirsiniz. Sizler için buradayım.

Rotasız Gezgin

Doğa ile içiçe ilk tanışmam 1999 yılında gerçekleşti. Duyduğum büyük hazzı yaklaşık 20 yıldır sürdürürken elde ettiğim kamp, gezi, seyahat, araştırma, keşif gibi deneyimleri sizlerle paylaşmak adına buradayım. Keşfettiğim, bildiğim rehber ve haritalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

2 thoughts on “İlk Kampta Ekipman Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? – Püf Noktalar!

 • 20 Haziran 2019 tarihinde, saat 17:57
  Permalink

  Ellerine sağlık dostum çok teşekkürler

  Yanıtla
 • 10 Temmuz 2019 tarihinde, saat 02:02
  Permalink

  Rotasız gezgin ve yine harika bir paylaşım. Gerçekten çok başarılı ve yardımcı olacak şeylerden bahsedilmiş. ilgi ile takip ediyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir