İnterTurkey

Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Yer

1 – Kapalı Çarşı – İstanbul

Ülkemize gelen turistlerin Grand Bazaar olarak bildiği, dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşısı olan Kapalı Çarşı’nın temeli 15. Yüzyılda İstanbul’da atılmıştır. Bu görkemli çarşı geçen onlarca yılda deprem ve yangın gibi çeşitli badireler atlatmış ve aslına uygun olarak onarılmaya çalışılmışsa da yine de yozlaşarak bazı değişikliklere uğramıştır. Yine de Türkiye’ye gelen yabancıların ülkelerine dönerken yakınlarına hediyelik eşya almak için uğradığı yerlerden biridir.

2 – Uludağ – Bursa

Marmara’nın en yüksek dağı olan Uludağ Bursa’da bulunmaktadır. Türkiye’nin kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ, yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Uludağ’da kamp atabilir, kayak yapabilir ve dağın kuzey eteklerinde bulunan kaplıcalarda şifa bulabilirsiniz.

3 – Manavgat Şelalesi – Antalya

Yaklaşık 5 metrelik bir falezden dökülerek oluşan Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesine 5 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en çok bilinen şelalesi olan Manavgat Şelalesi, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından sıkılanların uğrak yeridir.

4 – Köprülü Kanyon – Antalya

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde doğan ve Antalya’da denize dökülen Köprülü Kanyon, milli park ilan edilen bir doğa harikasıdır. Bu kanyondan Köprüçay adında bir ırmak geçmekte ve bu ırmağın da raftinge uygun olması dolayısıyla yıl içinde yurt içi ve yurt dışından binlerce turisti cezbetmektedir.

5 – Salda Gölü – Burdur

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, Türkiye’nin en derin ve dünyanın en temiz 5. tatlı su gölüdür. Bembeyaz sahili ve turkuaz suyu ile Türkiyen’nin Maldivler’i ünvanını hakkıyla taşımaktadır.

6 – Efes Antik Kenti – İzmir

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes, efsanelere göre Amazon kadınları tarafından kurulmuştur. Tarihi M.Ö. 6000’lere kadar dayanan bu antik kentin her bir taşında farklı kültürleri göreceksiniz.

7 – Şirince – İzmir

Çılgın Mayalar’a ait yüzyıllardan beri süregelen 21 Aralık 2012 Dünya’nın Sonu, Kıyamet Günü geldiğinde paçayı kurtaracak iki yerden biri olan ve tamamen mayaların binlerce yıl önceden günümüz insanına hazırladığı bir troll olduğu ortaya çıkan, mazisi çok eskiye dayanan küçücük şirincik Rum köyünde, tarih ve enfes şaraplar diyor ve bir kez daha gitmek için can atıyorum 😍

8 – Yerköprü Şelalesi – Mersin

Konya sınırlarında ve Mersin’in Mut ilçesine 35 km uzaklıkta bulunan Yerköprü Şelalesi, 30 metre yükseklikte yemyeşil bir vadiden dökülen suyuyla görenlere harika bir görsel şölen sunuyor. 2011 yılında ‘’Tabiat Anıtı’’ olarak tescillenen Yerköprü Şelalesi, kartpostal görünümündeki güzelliğiyle her yıl yerli ve yabancı turistlere davette bulunuyor.

9 – Pamukkale Travertenleri – Denizli

Unesco’un da Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı Pamukkale, şifalı doğal kaplıcaları ve travertenleri ile Türküye’nin turizm cennetlerinden biridir. Doğa ile tarihin buluştuğu Pamukkale, deniz turizmine alternatif sağlamakta ve yılda bir milyonun üzerinde turisti ağırlmaktadır.

10 – Nemrut Dağı Milli Parkı – Adıyaman

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı’nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.

BONUS

ANITKABİR

Bizce burası hakkında bir şey yazmaya bile gerek yok.. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Her Türk gencinin hayatında mutlaka görmesi gereken bir yerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu