İstanbul – Safranbolu Otostop Noktaları, Gezilecek Yerler

Karadeniz ülkemizin kuşkusuz görülmesi gereken yerler arasında en başta geliyor. Sayısız güzelliği ve kenti ile büyülü bu bölgeyi gezmek için size harika bir rota sunuyorum. Bu rota otostop kültürüne özel olarak tasarlanmıştır. Lakin kendi aracınız ile Safranbolu turu yapmak isterseniz yine aynı rotayı kullanarak birçok yeri görebilirsiniz.

Karabük safranbolu gezilecek yerler kamp alanları

İstanbul Otostop Noktaları, Nereden Otostop Çekilir?

Güzergahımız Sakarya, Bolu tarafı olacağı için en hızlı ulaşımı sağlayabileceğimiz noktalardan bahsedeceğim. İstanbul içerisinde otostop çekmek zordur. Gebze, Ataşehir, Samandıra, Dudullu taraflarından genellikle otostop çekilir. Sizlerin nereden planlama yapacağını bilmediğim için otoyol, karayolu kodlarını vereceğim. Bahsettiğim bu yolları google haritalardan bularak size en yakın noktaya çıkabilirsiniz. Ataşehir E80 otobanı bağlantı noktalarını kullanabilirsiniz. Otobanlarda otostop çekmek yasak olduğu için bağlantı noktalarını tercih edin. Aynı zamanda bir diğer alternatifimiz ise D100 karayoludur. Bu yol Kadıköy, Bostancı, Maltepe, Pendik, Güzelyalı, Çayırova, Gebze üzerinden gitmektedir. Bolu-Mengen yol ayrımına kadar gitmeniz gerekir. D100 karayolu Bolu-Gerede son bulur.

2.Otostop Noktası Bolu – Mengen Yolu

Birçok kişi neden yolu uzattın diyebilir. Yaklaşık 20km kadar mesafe uzadı doğru ama bu güzergah hızlı ve görmenizi istediğim bir yer var.

Mengen yol ayrımında inin ve Mengen yönüne parmak kaldırın. Tüm duran araçlara binebilirsiniz! D750 Ankara-Zonguldak yolunun sonuna kadar gideceğiz. Bu yüzden hangi köye giden olursa olsun yol ayrımına kadar giderek yolu kısaltın! D750 yolunun bitiminde yol ikiye ayrılır. Biz sağ taraftan yani D030 Zonguldak-Karabük yolu güzergahına devam edeceğiz. Bu yolu tercih etmemizin nedeni harika bir doğa güzelliğini görmenizi istediğim içindir.

Google haritalardaki koordinatımız 41°12’13.0″N 32°22’11.9″E burada inmeniz gerekir. Yine aynı noktadan yola devam edeceksiniz fakat Karabük Şeker Kanyonu görülmeden geçilmemelidir. Merak etmeyin çok yürütmeyeceğim sizleri! Aşağıdaki harita ineceğiniz ve gideceğiniz yer!

İşaretli yerde indiğinizde yaklaşık 5dk yürümeyle Karabük Şeker Kanyonu karşınıza çıkacaktır. Ayrıca Yenice kent ormanı birçok spor aktivitelerine ev sahipliği yapan harika bir yerdir. Bölgede dağcılık, tırmanış, trekking, kamp gibi birçok aktiviteler yapılır.

2. Otostop Noktası Şeker Kanyonu – Safranbolu

Karabük merkezde çok fazla gezilecek bir yer yok. Sadece bir saat kulesi mevcut onuda görmeseniz olur. Çok büyük bir albenisi olmayan her şehirde olanın aynısı. Karabük merkezden yol ikiye ayrılır. Sağ taraf D755 Ankara-Karabük yolu ve sol taraf D030 devam eder. Biz D030 ‘dan devam ediyoruz. Şehit Ateşe Reşat Bulvarı yol ayrımında inilebilir lakin buradan otostop yavaş olur. Çünkü şehir sokaklarına sürekli giriş olacaktır. Siz bunun yerine biraz daha ileride olan D755 Bartın-Safranbolu yolunu tercih etmelisiniz. Otostop noktasının harita koordinatları 41°13’37.1″N 32°42’53.1″E ‘dir. Burada duran tüm araçlara binebilirsiniz. Karayoluna bağlı ilçe ve köylere giden araçlara binerseniz yol ayrımlarında inerek yeniden Safranbolu yoluna parmak kaldırırsınız.

 • Safranbolu Gezilecek Yerler : Safranbolu ülkemizin güzel yerlerinden birisidir. Kanyonları, şehir terası, evleri ve tarihi çeşmeleri ile ön plana çıkar. Harita lokasyonlarını aşağıda görebilirsiniz.

Karabük-Safranbolu Gezilecek Yerler Listesi

 1. Şeker Kanyonu
 2. Yenice Kristal Teras
 3. Safranbolu Hıdırlık Tepesi
 4. Kaymakamlar Gezi Evi
 5. Hacı Sare Hanım Çeşmesi
 6. Safranbolu Gıygaşuk
 7. Safranbolu Cinci Han
 8. Tarihi Cinci Hamamı
 9. Tarihi Safranbolu Evleri
 10. Antepzade Hacı Mehmet Çeşmesi
 11. Kent Tarihi Müzesi
 12. Eğriova Göleti
 13. Safranbolu Tarihi Saat Kulesi
 14. Safranbolu İncekaya Kanyonu
 15. Safranbolu Tokatlı Kanyonu
 16. Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası
 17. Safranbolu Baklabostan Şelalesi
 18. Yörük Köyü
 19. Hadrianapolis Antik Kenti

İstanbul – Safranbolu Otostop yaklaşık 420 km ‘dir. Yaklaşık 4 günlük planlamada Safranbolu gezisi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer aracınız varsa elbette daha fazla gezmeniz mümkündür. Ama otostop çekmekten sıkılan birisi değilseniz bu süre içerisinde birçok yeri gezebilirsiniz.

İstanbul - Safranbolu Otostop

Karabük – Safranbolu Kamp Alanları

Bölgede konaklama için kamp düşünürsek alternatiflerimiz elbette var. Fakat bilinmesi gereken nokta size ne kadar yer söylersem söyleyeyim en uygun nokta sizlerin bildiği yerdir. Bir kampçı alan arayışını sahada yapar ve uygun gördüğü yere çadırını kurar.

 • Karabük Yenice Kent Ormanı Kamp : Bölgenin en güzel kamp alanı Yenice Kent ormanıdır. Bu bölge son derece idealdir. Karabük ücretsiz kamp alanları arasında kuşkusuz en güzel yerdir.
 • Karabük Eğriova Göleti Kamp : Gölbaşı kamp yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerden birisidir. Kesinlikle harika bir yerdir. Ücretsiz alanlardan birisidir.
 • Safranbolu Kent Ormanı Kamp : Tokatlı kanyonunu da çevreleyen bu kent ormanında ücretsiz kamp atabileceğiniz birçok yer vardır.
 • Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası Kamp : Mağara bölgenin gezilecek yerlerinden birisidir. Bu bölgede ücretsiz kamp atabilirsiniz.

Rotasız Gezgin

Doğa ile içiçe ilk tanışmam 1999 yılında gerçekleşti. Duyduğum büyük hazzı yaklaşık 20 yıldır sürdürürken elde ettiğim kamp, gezi, seyahat, araştırma, keşif gibi deneyimleri sizlerle paylaşmak adına buradayım. Keşfettiğim, bildiğim rehber ve haritalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir