Kabak Koyu Nerede? Nasıl Gidilir? Kamp Alanları

Kabak koyu özellikle kampçıların tercih ettiği yerlerin başlarında geliyor. Bunun en büyük nedeni el değmemiş doğasıdır. Halen doğal bir güzelliğe sahip olan Kabak koyu nerede sorusuna ise şöyle yanıt vereyim.

Kabak Koyu Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Faralya köyü çevresindeki koylardan birisidir. Ölüdeniz’in yaklaşık 18km güneyinde kalmaktadır. Gemile Koyu olarakta bilinen koyun en büyük özelliği doğa ile içiçe huzurlu bir kamp ortamı sunmasıdır.

Kabak Koyu Kamp Alanları

Kabak Koyu Nasıl Bir Yer?

Eğer kamp atmayı seviyorsanız gitsem mi, gitmesem mi diye düşünmeyin. Bahar aylarında başlayan kamp sezonu tüm yaz boyunca sürer. Koyun tarihi dokusu ve jeolojik olarak ender rastlanan bir yapıya sahip olması büyüsünü arttırıyor. 800 metre yükseklikte sarp kayalıklar ile çevrili koyun ufak bir çakıllı plajıda var. Hemen üst kısmında bulunan tesiste konaklama alanları, market gibi alternatifler mevcut. Öncelikle belirtmek gerekir ki burada konaklamak son derece pahalı. Market fiyatları ise alacağınız şeye göre değişiklik gösteriyor. Piyasada ki bir ürünün üzerine 3, bazı ürünlere 5₺ ekleyin. Kabak Koyu nasıl bir yer dediğimizde ”Efsane” diyebiliriz.

Likya yolunun geçtiği yerlerden birisi olan Kabak koyu zaman zaman Avrupalı ve yerli turistler ile karşılaşmanıza olanak tanır. Şu zamana kadar defalarca kamp attığım yerlerden birisi olan Kabak, hiç kötü bir anı bırakmadı. Son derece entellektüel insanların geçiş güzergahı diyebilirim. Kabak koyu civarlarında trekking yapabileceğiniz birkaç parkur bulunuyor. Yer birisi farklı yönlerde olsa da 5km uzaklıkta Kalabantia, 7km uzaklıkta Boğaziçi ve Alınca yer alıyor. Gün içerisinde buralara trekking gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca  Cennet koyu yine trekking mesafesinde olup ismi gibi cenneti simgeliyor. Bölgede bir de Aladere Şelalesi bulunuyor!

Kabak Koyu MağaraKabak Koyu Mağara Nerede?

Kabak koyu mağara denildiğinde elbette birçok tarif alabilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gereken bu mağaraya yürüyerek giremeyeceğinizdir. Mağaraya girmek için şortlarınızı, bikinizilerini giymeniz gerekir. Çünkü yüzerek giriş yapabilirsiniz. Boyu aşan derinliğiyle karşımıza çıkan mağara doğal bir güzelliktir. Peki Kabak Koyu Mağara nasıl gidilir? Çok pratik bir yol tarifi vereceğim.

Haritada işaretlediğim yer birçok mağara olsa da en çok bahsedilen yerdir. Kabak plajına yüzünüzü döndüğünüzda soldan ormana doğru ilerleyin. Sağdan likya yolunu kıyı şeridinden takip edin yaklaşık 150 metre ileride aşağıya doğru rampa haline gelmiş kayalığı göreceksiniz. Bu kayalığın alt kısmı mağaradır.

Kabak Koyu Ulaşım

Kabak Koyu Kamp Fiyatları ve Kamp Alanları

Bölgede 2019 Nisan ayı itibariyle 5-6 adet kamping alanı var. Ayrıca pansiyonlar ve otellerde mevcut. Kamp alanları ve pansiyonlar hakkında fiyat bilgilendirmesi maalesef yapamıyorum. Buna gerekte yok zaten. Kabak koyu plaj tam karşınıza alın ve sol tarafa doğru yürüyün. Ormanlık alanda istediğiniz yere kampınızı ücretsiz atın. Kabak koyu kamp alanı paralı mı sorusuna da böylelikle beleş diyelim. Çadırınızı kuracağını yerler biraz eğimli olabilir. Bölgenin doğal güzelliğini bozmadan düzlükler bulabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var.

Kabak koyu giriş ücreti diye bir şey yoktur. Dolmuş yolundan geldiğinizde 2 farklı yoldan aşağıya inersiniz. Doğrudan tesis içerisinden yaya yolunu kullanarak plaja kadar gelebilirsiniz. Bu yoldan geçtiğiniz için hiç kimse size ücret soramaz!

Kabak Koyu Otostop

Kabak Koyu Ulaşım, Nasıl Gidilir

İlk olarak gelmeniz gereken nokta Fethiye merkezdir. Otogar bölgesinden sürekli hareket eden Kabak koyu dolmuşları vardır. Bu dolmuşlar ile Kelebekler Vadisi üzerinden geçerek Kabak Koyuna doğru ilerlersiniz. Kabak koyu dolmuş son durak biraz geride olduğundan buradan sonra yürümeniz gerekiyor. Veya 2019 itibariyle Kabak Koyu sahil kısmındaki tesise kadar yapılan yol üzerinden otostop çekmeniz gerekiyor. Ortalama 40dk sürmeyecek bu doğa yürüyüşünü değerlendirmenizi öneririm. Fethiye merkezden ortalama 1 saatlik dolmuş yolculuğu yapacağınızı da unutmayın. Otostop ile gittiğim için dolmuş fiyatlarını bilmiyorum ama 2019 Nisan ayında 8-12 ₺ arasında olması gerekiyor.

Rotasız Gezgin

Doğa ile içiçe ilk tanışmam 1999 yılında gerçekleşti. Duyduğum büyük hazzı yaklaşık 20 yıldır sürdürürken elde ettiğim kamp, gezi, seyahat, araştırma, keşif gibi deneyimleri sizlerle paylaşmak adına buradayım. Keşfettiğim, bildiğim rehber ve haritalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

4 thoughts on “Kabak Koyu Nerede? Nasıl Gidilir? Kamp Alanları

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 00:41
  Permalink

  Harikasınız devamı gelsin!

  Yanıtla
  • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 00:43
   Permalink

   İnterTurkey çatısı altında tüm deneyimlerimi paylaşacağım. Daha yeni başladım

   Yanıtla
 • 8 Mayıs 2019 tarihinde, saat 01:31
  Permalink

  Harika anlatmışsınız, geçen haftasonu oradaydım, gitmeden araştırma yaptığımda bir çok bilgiye ulaşamamıştım ve tek yaptığım aktivite aladere şelalelerine gitmek olmuştu. Sanırım bir daha gitmem gerek ✌️🍀
  Bu arada bir de mağarası var, herkes ayrı bir şey söyledi biri solda biri sağda dedi. Hakkında duyduğum tek şey içine girmek için yüzmek gerekiyormuş. Bu konuda aydınlatırsanız mutlu olurum 🙏

  Yanıtla
  • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 13:36
   Permalink

   Plaja yüzünüzü döndüğünüzda soldan devam edin. Sağa doğru likya yolu devam edecek. Denize sıfır bir daracık tehlikeli yol var. Uçurumu takip edin yaklaşık 150 metrelik bir yürüyüş ile karşınıza çıkacak. Sağınızda aşağıya doğru rampa inecek. Rampayı indiğiniz yerin sağında kalacak mağara. Mağaraya girebilmeniz için yüzmeniz gerekir. Gerekli harita bilgilerini makaleye içerik olarakta ekledim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir