Kosova’dan Gönderilen Türkler! Darp ve Şiddet Var

Kosova Türk Vatandaşlarını Geri Gönderdi

13 Ocak 2009 tarihi itibariyle Türkiye ve Kosova arasında yapılan “Türkiye ile Kosova arasında Vize Muafiyeti Anlaşması” ile iki ülke vatandaşlarının 6 ay içerisinde 90 günlük seyahatleri vizeden muaf olarak kabul edilmiştir.

Kosova ile Türkiye arasında vizesiz seyahat olması ile birlikte birçok gezgin Kosova üzeri dünya turuna çıkarak Balkan ülkelerini geziyor.

Kosova Her Gün Birkaç Kişiyi Geri Gönderiyor!

Geçtiğimiz gün İstanbul üzeri Kosova’ya saat 10:00 uçağı ile seferini gerçekleştiren Ali Ay Arman, Priştina havalimanına indikten sonra pasaport kontrolünde durduruldu. Pasaport kontrolündeki görevli memurlar tarafından Amir yönlendirilmesi yapıldıktan sonra oturtulan gezgin Ali Ay Arman, ülkeye 1 aylığına gezmek için geldiğini, karayolu ile Makedonya ve Karadağ’a geçeceğini belirtmesine rağmen bekletilmeye devam edildi. Yaklaşık yarım saatlik beklemeden sonra başka Türk vatandaşlarının da aynı şekilde pasaport kontrolünde sorguya alındığını üzüntüyle öğrendik.

Kosova Her Gün Birçok Türk Vatandaşını Geri Gönderiyor!

Ali Ay Arman ile birlikte gidiş dönüş bileti olan başka bir yolcu da bulunuyor. Aynı şekilde 4 günlük tatile gelen, otel rezervasyonları olan çocuklu bir ailede aynı şekilde mağdur ediliyor. Kosova polisi tarafından uzun süre bekletilen Türk vatandaşları konu ile ilgili bilgi almak istediklerini, başkonsolosluk ile görüşmek istediklerini belirtiyor olsalar da hiçbir şekilde yardımcı olunmadığı ifade ediliyor. Yaklaşık bir saat bekleyen vatandaşlarımız neden bekletildiklerini sorduklarında ”Sus otur yerine” cevabı ile karşılaşıyor.

Türk vatandaşlarını tek tek bir odaya çağırıp İngilizce ve Arnavutça yazan dosyalara zorla imza attırıyorlar. Türkçe tercüman isteklerine de red cevabı alan vatandaşlar gece yarısı uçağa bindirilerek geri Türkiye’ye gönderildiler.

Uçakta ki hosteslerden edinilen bilgiye göre her gün Kosova’ya varmış Türk vatandaşlarının bir çoğu geri gönderiliyor. Kosova deport konusunda maalesef ki birçok vatandaşın canını yakıyor.

Kosova Memurlarından Darp İddiası

Kosova memurları tarafından 24 yaşlarında bir gencin sorgu için alındığı odada bağrışma, yumruk sesleri geldiğine tanık olan vatandaşlarımız ”Hatta nereli olduğunu bilmediğimiz bir çocuğu sorgu odasına alıp orada darp ettiler yaklaşık 24 yaşlarında vardı 50 yaşlarında bir adam koştu sorgu odasına doğru çocuğu kurtarmak için bildiğiniz yumruk ve tekme sesleri dışarı kadar geliyordu bu olay karşısında şok bile olduk.” şeklinde bilgilendirmekten kaçınmıyorlar. Yaşanan üzücü olayların ardından ülkemize geri gönderilen vatandaşlarımız yaşadıkları bu olay ile maalesef zihinlerinde kötü bir izlenim bıraktı.

KOSOVA DENEYİMLERİNİ PAYLAŞAN VATANDAŞLARIMIZ

Rotasız Gezgin

Doğa ile içiçe ilk tanışmam 1999 yılında gerçekleşti. Duyduğum büyük hazzı yaklaşık 20 yıldır sürdürürken elde ettiğim kamp, gezi, seyahat, araştırma, keşif gibi deneyimleri sizlerle paylaşmak adına buradayım. Keşfettiğim, bildiğim rehber ve haritalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir