Otostop Nedir? Otostop Çekmek Güvenli midir?

Otostop Nasıl Çekilir Otostop Güvenli mi

Otostop dünyanın herhangi bir yerinde baş parmağınızı kaldırarak ücretsiz seyahat edebileceğiniz bir ulaşım kültürüdür. Aynı istikamette giden araçlara otostop çektiğimizden bunu yardım etme amaçlı yaptıkları için ekonomik bir ulaşım yoludur.

Otostop Çekmek Güvenli midir?

Amacına uygun kullanıdığında ve bazı noktalara dikkat edildiğinde gerçekten güvenlidir. Zaten yardım etmeyi seven, bu kültürü benimsemiş insanlar duruyor. Kimse yolunda giderken başına bela almak istemez. Çoğunlukla bu böyledir tabi bizlerinde dikkat etmesi gereken noktalar var. Güvenli otostop çekmek için size birkaç tavsiye.

Otostop Tavsiyeleri

1. Araçların yavaşladığı noktalarda beklemek bizim için önemlidir. Kimse son sürat hızla giderken durmak istemez genelde.
2. Görünüşünüz önemli temiz kıyafetler, sırt çantası, renkli aksesuarlar yani sizin gezgin olduğunuzu bu kültürü benimsediğinizi gösteren objeler böylece şoförler daha rahat duracaktır. Hırsız mıdır ? , başıma bela alır mıyım diye düşünmeyeceklerdir.
3. Yanınızda devamlı bir kalem bulundurun. Böylece herhangi bir kartona gideceğiniz yeri yazabilirsiniz. Bu şoförlerle daha iyi iletişim kurmanızı sağlar.
4. Erken saatte otostopa başlamak her zaman daha avantajlıdır.
5. Enerjinizi koruyun. Bazen saatlerce beklersiniz bazen sadece 5 dakika beklersiniz. Otostopla bunu kabul etmeli ve enerjinizi düşürmemelisiniz.
6. Enerjinizi düşürmemek için şarkı söyleyebilirsiniz. Ben genelde yanımdaki arkadaşımla çiftetelli oynadığım aldım verdim oynadığım bile oluyor otostop çekerken bolca eğlenin.
7. Eğer tek başınıza otostop çekiyorsanız bindiğiniz aracın plakasını güvendiğiniz bir arkadaşınıza atabilirsiniz.
8. Otostopta her türlü insanla karşılaşabilirisiniz. Dini, siyasi, ve etnik köken ile ilgili tartışmalara girmekten kaçının. Sonuçta hepimiz insanız ve bizlere yardım etmek istedikleri için araçlarındayız.
9. Eğer bindiğiniz aracın şoförü sarhoşsa yada sizi rahatsız ediyorsa panik yapmayın uygun bir dille inmek istediğiniz belirtin gerekirse yalan söyleyerek inin.
10. Unutmayın araç durduğunda binmek zorunda değilsiniz.
11. Sizin şoförlerden korktuğunuz kadar onlarda otostopçulardan korkuyor. Bu yüzden sizde onlara güven verin. Sizi aracınıza alan insanların niyetinin size yardım etmek olduğunu unutmayıp üslubumuza dikkat edip saygımızı koruyalım.
12. Yanınızda her zaman dört mevsim yaşayacak malzeme olmalı hava durumunu öngöremeyiz.
13. Yanınızda bir sandviç ve su olması iyi olacaktır. Uzun beklemeniz halinde karnınız acıkabilir.
14. Otostopta duracak iyi bir yer bulana kadar yürüyün. Yürürken otostop çekebilirsiniz ancak devamlı yürüyerek otostop çekmek sizi yoracaktır.
15. Gece otostop çekecekseniz ışığın olduğu bir yer bulmaya çalışın. Gece fosforlu kıyafetler giymeniz görünmenizi kolaylaştıracaktı. Petrol ofisleri de iyi bir tercih olabilir.
16. Çok yorgun hissederseniz yakınlarda bir cami yada dinlenebileceğiniz bir yer bulup Couchturkey sayfamızdan kalacak bir yer bulabilirsiniz.

Ve Otostopturkey sayfamızda post açarak araç veya yol arkadaşı bulabilirsiniz veya yolda tek başınıza gitmek yerine muhabbet edebileceğiniz gezgin arkadaşlarımızı bulabilirsiniz.

İyi Yolculuklar Dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir