Türkiye’den Pasaportsuz Kimlik İle Gidilen Ülkeler 2019

Pasaport istemeyen ülkeler 2019

Ülkemizde onbinlerce gezgin bu ülkeleri çoktan gezerken birçok yeni gezginin de farklı ülkeleri gezip görme isteği olduğunu biliyoruz. Özellikle pasaportsuz gidilen ülkeler 2019 yılı itibariyle sadece dört tanedir. Bahsedeceğimiz bu ülkelere pasaportunuz olmadan da gidilebilir. Geçtiğimiz sene sadece 3 ülke yer alırken 2019 Şubat ayı itibariyle kimlik ile gidilen ülkeler 4 tane olmuştur.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Türkiye Cumhuriyeti kimlikleriniz ile rahatça gideceğiniz bu dört ülkeden bahsetmeden önce bilmenizi istediğimiz önemli bir hatırlatma var. Eski kimlik kartlarında sorun yaşayarak gümrük kapısından geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden mutlak suretle çipli kimlik kartlarını kullanmanızı öneririz.

1.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Ülkemizin güneyinde Akdeniz sularında yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaport istemeyen ülkeler arasında birinci sıradadır. Her ne kadar Türk Cumhuriyeti olsa da farklı bir yönetim altında olduğunu unutmayın. Kimlik kartınız ile sorunsuz bir şekilde gidebileceğiniz ülkeler arasındadır. Yani Kıbrısa pasaportla mı gidiliyor sorunuza da net bir yanıt kimlik kartınız yeterli diyebiliriz.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

 • Kıbrıs Gezilecek, Görülecek Yerler : Ülkemizin akdeniz sularında bulunan Kıbrıs gezilecek yerler arasında Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Karpaz, Güzelyurt gibi turistik yerleri ile bilinmektedir.
 • Kıbrıs Pahalı Bir Ülke mi? : Ülkede vergi oranlarının çok çok düşük olması nedeniyle fiyatlar Türkiye’ye nazaran düşüktür. Özel tüketim vergisinden muaf olan birçok ürün bulabilirsiniz. Özellikle alkolün ucuz olduğu ülkede ortalama 100 dolar ile kumarhanelerde vakit geçirebilirsiniz.

Kıbrıs uçak biletleri birçok noktadan farklı fiyatlarda karşımıza çıksa da ortalama 1-2 ay önceden alırsanız son derece ucuz olacaktır.

2.Ukrayna

180 gün içerisinde 90 güne kadar Ukrayna giriş ve çıkışları gerçekleştirebilirsiniz. Ukrayna pasaport istiyor mu sorusuna ise doğrudan hayır diyelim. Yeni çipli kimlik kartınız ile sorunsuz bir şekilde bu ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Ukrayna’nın tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi ise kuşkusuz ülkede Türk Lirasının değerli olmasıdır.

Ukrayna Gezilecek Yerler

 • Ukrayna Gezilecek, Görülecek Yerler : Başkent Kiew ile yola çıkarak, Lviv, Kharkiv, Odessa, Zaporijya gibi birçok bölge sayısız gezilecek yeriyle bilinir.
 • Ukrayna Pahalı Bir Ülke mi? : Ülkenin başkenti biraz pahalı diyebiliriz. Konaklamalar, yeme içmeler üst skalalarda gözlemleniyor. Şehrin uç kısımlarına gittiğiniz zaman ise durum tam tersidir.

Ukrayna uçak bileti yaklaşık 6-7 ay öncesinden alındığında son derece ekonomik olabilmektedir. Bu yüzden bu seyahat aylar öncesinden planlanmalıdır.

3.Gürcistan

Gezginlerin, kampçıların hadi bir Batum yapalım dediği ülkedir. Gürcistan pasaport istiyor mu diye sormanıza bile gerek yok. Kimlik kartlarınız ile giriş çıkıp yapabilirsiniz. Son derece güzel bir ülke olan Gürcistan ülkemizin en uç köşesinde, karadenizde yer almaktadır. 1 yıla kadar ülkeyi kimlik ile seyahat edebileceğinizi unutmayın. Yeni kimlik kartınızı yanınızda bulundurmalısınız. Eski kimlik kartlarındaki yıpranmalar içeri alınmamanıza neden olabilir.

Gürcistan Gezilecek Yerler

 • Gürcistan Gezilecek, Görülecek Yerler : En çok tercih edilen yer Batum ve Tiflistir. Fakat ülkenin birçok gezilecek, görülecek yerleri var. Özellikle Khulo milli parkı birçok kampçının tercihidir.
 • Gürcistan Pahalı Bir Ülke mi? : Ülke genel olarak ucuzdur. Başkent ve büyük şehirleri her ne kadar fiyatları yüksek olsa da aslında birçok yerinde yaşam standardı ucuzdur. Düşük bütçe ile rahatlıkla gezebileceğiniz bir ülkedir.

4.Moldova

180 gün içerisinde 90 günü geçirmeden giriş çıkış yapabileceğiniz ülkelerden birisidir. 19 Şubat 2019 itibariyle Moldova pasaport istiyor mu sorusuna hayır demeye başladık. Henüz çok yeni bir anlaşma olan Moldova Türkiye’den de gezginleri ağırlamaya başladı. Kimlik ile gidilen ülkeler arasına giren Moldova birçok gezilecek yerlere sahip.

Moldova Gezilecek Yerler

 • Moldova Gezilecek, Görülecek Yerler : Ülke özellikle Sovyetler birliğinden kalma yapıları ile büyülüyor. başkent Kişinev, Balti ve Tiraspol şehirleriyle bölgenin en fakir devletlerinden. Prut ve Dinyester nehirlerinin içerisinden geçtiği ülkenin denize kıyısı bulunmuyor.
03 Mayıs 2019 tarihinde hazırladığım bu yazı zaman içerisinde güncelliğini yitirecektir. Şuan Türkiye’den pasaportsuz gidilen 4 ülke mevcuttur. Sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile gidebileceğiniz yerlerdir. Eski kimlik kartı varsa yola çıkmanızı önermiyoruz. Mutlak suretle yeni çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız olmalıdır!

Rotasız Gezgin

Doğa ile içiçe ilk tanışmam 1999 yılında gerçekleşti. Duyduğum büyük hazzı yaklaşık 20 yıldır sürdürürken elde ettiğim kamp, gezi, seyahat, araştırma, keşif gibi deneyimleri sizlerle paylaşmak adına buradayım. Keşfettiğim, bildiğim rehber ve haritalarımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

18 thoughts on “Türkiye’den Pasaportsuz Kimlik İle Gidilen Ülkeler 2019

 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 05:14
  Permalink

  Bilgilendirme için tesekkurler bayram tatılınde degerlendırmek lazım 🙈🙏👏

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 05:19
  Permalink

  Moldovanın da kimlikle gidilen ülkeler arasına katılması çok iyi oldu. Alternatifler maalesef halen az. Umuyorum kimlikle gidilen ülkeler her geçen gün biraz daha artar ve gezgin kardeşlerimiz içinde yeni alternatifler olur. Bilgilendirme için teşekkürler

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 07:07
  Permalink

  Ukrayna mı 😍hemde 90 gün hemdee Türk lirası degerli öylee mi 😂bu çok iyi ya …
  Emeğinize sağlık güzel bir paylaşım

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 08:40
  Permalink

  Gezginlik adına yapılmış harika bir calışma olmuş ellerinize saglık , tatilimizi degerlendirirken bu tabloyu es gecmeyecegım

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 09:59
  Permalink

  Bilgilendirme için teşekkürler 🤗🤗

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:20
  Permalink

  Umuyorum ki sayıları yukselsin, biz gezginler icin alternatif çoğalsın🌸
  Yazi icin teşekkür ederizzz

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:21
  Permalink

  Keşke bu siralamaya daha çok Avrupa ülkesi de eklenebilse.Yine de gezginler için iyi fırsatlar ve alternatifler var.Bilgilendirme iyi olmuş, teşekkürler

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:26
  Permalink

  #iyikiinterturkey diyebileceğim bir ailenin tamda ortasındayım 😊 Paylaşım için teşekkürler

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 11:06
  Permalink

  Tamda aradığım içerik oldu bu. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 13:09
  Permalink

  Ellerinize sağlık çok güzel bir bilgilendirme olmuş 👏👏 Nerelerden başlayabileceğimizi öğrenmiş olduk hatta bizlere bunun cesaret verdiğini düşünüyorum tebrik ederim sizleri iyiki interturkey ailesi 😍🤩

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 18:38
  Permalink

  Her şey ıcın teşekkürler verdiğiniz bilgiler içinde İnterturkey gıbi bı ailenin içinde olmak gurur verici iyi kı varsiniz 🙏❤😊

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 18:57
  Permalink

  Hayattan kaçmak için değil hayatı kaçırmamak için yola çıkıyoruz artık

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 19:24
  Permalink

  Gayet bilgilendirici bir paylaşım olmuş, teşekkürler 🤞🏻

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 19:39
  Permalink

  Bilgilendirici bir yazı olmuş 👌🏻

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 20:15
  Permalink

  Bilgiler için teşekkürler👏🏼👏🏼👏🏼

  Yanıtla
 • 4 Mayıs 2019 tarihinde, saat 20:16
  Permalink

  Bilgiler için teşekkürler devamini bekliyoruz

  Yanıtla
 • 3 Eylül 2019 tarihinde, saat 21:47
  Permalink

  Gürcistan’a eski kimlikle kesinlikle giremezsiniz, çipli kimlik kartınız olmak zorunda

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir